Jaki kabel HDMI wybrać podczas zakupu ?

Jaki kabel HDMI kupić? 

Jaki kabel hdmi wybrac kupic

1. Jaki kabel HDMI wybrać do połączenia urządzeń ?

Wbrew powszechnej opinii spotykanych często na forach internetowych warto zastanowić się nad wyborem przewodu HDMI.

Nie jest prawdą, że każdy przewód HDMI jest taki sam i cena nie ma wpływu na przesyłany sygnał. O ile przewody HDMI o długości 1m ( nawet najtańszy CCS ) nie będą mieć problemu z przesłaniem sygnału pomiędzy Dekoderem/DVD a Telewizorem, to już taki sam 5m może natrafić na takie problemy. Faktem jest, że nie odczujemy różnicy w barwach kolorów i jakości dźwięku, bez względu czy użyjemy kabla „taniego” czy „drogiego”, bo sygnał albo jest albo nie ma go wcale ( 0,1 ), ale trzeba dobrać kabel tak, aby nie uzyskać efektu:  „Brak sygnału lub błąd HDCP”.

jaki kabel hdmi kupic aby nie bylo problemow z sygnałem

 

2. Co zatem wpływa na prawidłowy przesył cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio/video ?

a) Wykonanie żył sygnałowych ( najpowszechniejsze na Polskim rynku CCS, CCA, OFC )

b) Grubość żył sygnałowych ( AWG )

c) Wersja HDMI ( zgodna z wytycznymi organizacji HDMI – wpływa tylko na obsługę funkcji )

 

ad. a ) Wykonanie żył sygnałowych:

CCA– Przewód wykonany z miedzi i aluminium. Aluminium jest tańszym materiałem od miedzi, zatem dodanie tego materiału do przewodu zmniejsza koszt wytworzenia samego kabla. Niestety aluminium jest mniej trwałym materiałem od miedzi i bardziej narażonym na pęknięcia. Nie skreślam jednak tej technologii. Wszystko zależy w jakich proporcjach producent zastosuje w/w materiały podczas produkcji. Z reguły przewody na krótkich dystansach będą pracowały poprawnie. Niestety przy dłuższych metrażach kruche tworzywo może mieć poważne problemy.

CCS – Przewód wykonany z miedzi oraz stali. Podobna konstrukcja do przewodów wykonanych w technologii CCA, jednak stal ma większą wytrzymałość mechaniczną. Niestety jest to także cięższy materiał, co negatywnie wpływa na jego elastyczność i wagę.  Kable produkowane przy użyciu CCS o przekroju 32-30 AWG nie będą zatem trwałe, a tym samym również jak w przypadku kabli CCA będą się sprawdzały tylko na krótkim dystansie, gdyż długie przewody są narażone na zanik sygnału. Należy dodać, że obie technologie mogą powodować błędy, przez co niektóre funkcje HDMI mogą działać nieprawidłowo.

OFC– ( Oxygen Free Copper ) – Przewód wykonany z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości 99,99%. Najczęściej stosowany materiał przy produkcji kabli HDMI. Przewody wykonane w technologii OFC zapewniają wysoką przewodność. Przy zastosowaniu odpowiedniej średnicy AWG kable hdmi nie będą miały problemów z utratą sygnału jak również z obsługą wszystkich funkcji oferowanych przez standard HDMI.

Jest to oczywiście teoria, gdyż wszystko zależy od grubości przewodu, długości, proporcji, czystości miedzi i warunków produkcji. Wszystko to jednak wpływa na finalną cenę  przewodu. Warto się jednak zastanowić przed wyborem odpowiedniego przewodu, gdyż obecnie ceny przewodów wykonanych w technologii OFC różnią się nieznacznie od przewodów CCA i CCS. Warto jednak pamiętać przy tym o doborze odpowiedniej średnicy AWG o czym poniżej.

 

ad. b) Średnica żył AWG dla kabli HDMI

AWG – „American Wire Gauge” – to nic innego jak średnica przewodów elektrycznych. System przeliczeniowy AWG  jest stosowany powszechnie w Stanach Zjednoczonych. I tutaj uwaga: im niższy numer AWG, tym średnica przewodu jest grubsza:

32AWG – średnica 0,202 mm

30AWG – średnica 0,255 mm

28AWG – średnica 0,321 mm

26AWG – średnica 0,405 mm

24AWG – średnica 0,511 mm

22AWG – średnica 0,644 mm

Szukamy zatem przewodów o najniższym współczynniku AWG, należy jednak pamiętać, że grubsze żyły to niestety większy wydatek. O ile przy krótkich przewodach 0,5m – 3m, nie ma to aż takiego znaczenia, to problemy zaczynają się przy przewodach 5m-25m. Tu podobnie jak przy przewodach CCA/CCS należy wybierać przewody o odpowiedniej grubości. Niestety cienkie przewody nie zawsze radzą sobie z sygnałem audio/video przesyłanym przez przewód HDMI na długim dystansie w szczególności łącząc takie urządzenia jak: Karty Graficzne, BluRay 3D lub Projektory 3D. Jak zatem dobrać optymalnie przewód ?

Poniżej przedstawiam zalecane grubości przewodów przy produkcji kabli HDMI:

1m-3m – 30 AWG lub 28 AWG

3m-10m – 28 AWG lub 26 AWG

10m-15m – 26 AWG lub 24 AWG

20m – 24 AWG

Uwaga: dla wersji HDMI 2.0 zakres AWG może być jeszcze wyższy.

 

ad. c ) Wersje HDMI 

Sama wersja HDMI nie ma wpływu na prawidłowość działania ponieważ wszystkie przewody HDMI są wstecznie kompatybilne, co oznacza, że bez względu czy jest to wersja 1.3 lub 1.4 ( High Speed with Ethernet ) tudzież wersja 2.0 przy podstawowym połączeniu np. Tunera HD z telewizorem HD, sygnał HDMI będzie przesyłany prawidłowo.  Ma natomiast wpływ na obsługiwane funkcje i w tym wypadku należy wybrać odpowiednią wersję. Obecnie najnowszą wersją przewodów HDMI na rynku jest seria oznaczona symbolem HDMI2.0 oraz jej wersje testowe, które z pewnością zamienione zostaną niedługo nową cyfrą.

Opis poszczególnych wersji HDMI znajdziemy tutaj: WERSJE HDMI

 

Na koniec pozostaje kwestia materiałów zewnętrznych użytych do produkcji kabli HDMI. Aspekt ten został celowo pominięty przeze mnie we wcześniejszych rozważaniach. Jaki zatem wpływ na jakość sygnału przesyłanego przez kabel HDMI mają filtry, metalowe wtyki, złocone konektory, nylonowe oploty czy użycie OCC ? ŻADEN.

Po co zatem dopłacać za elementy, które są zbędne ? Odpowiedź jest prosta:  z tego samego powodu, dla którego kupujemy skórzane buty, a nie „skóropodobne”.   Im wyższa jakość materiałów wykorzystanych w produkcji, tym lepsza trwałość i żywotność przewodu. Pośredniego znaczenia zaczyna nabierać jakość przewodnika jeżeli chcemy uzyskać rozdzielczość 4K przy 60Hz, jednak każdy szanujący się producent oznaczający swoje przewody symbolem HDMI2.0, niejako  potwierdza, iż przewód był wykonany z zachowaniem minimalnych wymagań dla określonej przepustowości.

Reasumując, warto wybrać przewód, który spełni nasze oczekiwania i nie będzie sprawiał problemu bez względu na to jakie urządzenia chcemy połączyć. Mam nadzieję, że informacje zamieszczone w tym artykule przydadzą się w wyborze odpowiedniego produktu.

Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z naszą najnowszą ofertą przewodów HDMI .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *