jaki smart tv box wybrac

Jaki smart TV BOX Android kupić? Najlepsze przystawki do telewizora

Smart TV BOX Android, to obecnie najpopularniejsze MINI PC, z których możesz stworzyć multimedialny świat rozrywki w swoim domu. Na rynku obecnie są już setki modeli i wybór odpowiedniego urządzenia staje się niemal wyzwaniem. Producenci kuszą wysokimi parametrami, obsługą kolejnych nowych funkcji, ale czy faktycznie cyferki mają decydować o zakupie? Podpowiemy Wam, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. 

Android 6.0, 7.1, 8.0

Pierwszy parametr, na który zwraca uwagę potencjalny kupujący, to system operacyjny. Wydawać się może, że im nowsza wersja, tym lepsza. Niestety musimy pamiętać, podobnie jak w systemach Windows nie zawsze, to co nowsze jest koniecznie lepsze. Producenci oczywiście zrobią wszystko, aby zapakować na pokład swojej nowej przystawki, najwyższy numerek Androida. Problemem natomiast staje się optymalizacja oprogramowania i dostosowanie aplikacji do najnowszych systemów operacyjnych. Bardzo często zdarza się tak, iż oprogramowanie nie jest zgrane z Androidem i chociażby część aplikacji ma z nimi problem.

Zanim rzucisz się na najnowszą wersję, sprawdź opinię o stabilności danego systemu i jak pracuje z nimi Twój potencjalny faworyt do zakupu. Niejednokrotnie zdarzało się w przeszłości, że starsze systemy jak kultowy Android 5.1, sprawował się o niebo lepiej od Androida 7.0. Do dziś 5.1 jest jednym z najstabilniejszych Androidów na rynku. Kwestią czasu jest, jak pojawią się 9-tki, 10-tki itd, a może jak czytasz ten tekst to już są :). Pamiętaj jednak, że wcale nie musi być to główny powód do zakupu.

Procesory i karty graficzne

Podobnie jak w przypadku systemów operacyjnych, nie zawsze nowe znaczy – szybsze, wydajniejsze. Tak było chociażby z procesorami AMLOGIC 905 i 912. Producent zwiastował przeskok o dekadę, a testy pokazały, że 905-tka wcale nie odbiega wiele od 912-tki. Co więcej, w niektórych testach to 905-tka miała przewagę. Fakt jest taki, iż obecne procesory i karty graficzne są wyżyłowane do tego stopnia, że kolejne wersje będą wnosić znikomą wartość na plus.

Pamięć RAM i pojemność dyskowa

Od tego parametru należy zacząć przeglądając oferty. Pamięć RAM wpływa w ogromnym stopniu na płynność i wydajność działania przystawek SMART TV. Jeżeli box ma służyć jedynie do prostych aplikacji, ewentualnie do przeglądania YOUTUBE, to 1GB będzie wystarczające. Dla telewizji online, dużych rozdzielczości czy gier 2GB będzie stanowiło totalną podstawę. Natomiast jeśli chcesz skorzystać z pełni możliwości i potencjału Smart TV BOX-ów, to szukaj koniecznie 3GB kombajnu. DDR3 to dziś już niemal standard i na nic poniżej nie powinniśmy zwracać uwagi, jednak 3GB najczęściej wyposażane są w kostki DDR4.

Jeśli chodzi o pamięć ROM, to 8GB powoli na niewiele się zda. Oprócz systemowo wgranych aplikacji jak Youtube, Przeglądarki, Odtwarzacze Video, Klient pocztowy, Sklep Google itd, będziemy mogli dograć raptem kilka aplikacji. Sam system w tym wypadku z oprogramowaniem zajmuje czasami powyżej 7GB. Boxy o pojemności 16GB stają się standardem, a najlepsze urządzenia dostają 32GB na wykorzystanie. W tym wypadku mogę Cię zapewnić, że możesz mieć trudność w zapełnieniu pamięci, chyba że będziesz chciał dodatkowo trzymać tam kartotekę swoich zdjęć lub filmów.

Funkcje dodatkowe

Dziś niemal każdy BOX ma w pakiecie obsługę BT, Airplay, Miracast, dodatkowy slot pamięci, kilka portów USB czy nawet możliwość zamontowania zewnętrznego dysku jak w przypadku modeli Zoomtak uPlus i uPro. Większość nowych modeli obsługuje również rozdzielczość 4K, a część z nich doskonale również radzi sobie z HDR. Nie ma tu zatem wiele czynników, które mogą decydować o zakupie, chyba że klient jest mocno zainteresowany niszową funkcją.

Aktualizacje

I tu zaczynają się schody. W większości tanich boxów, które możemy dostać na rynku jest z cyklu: „jak coś się stanie to radź sobie sam”. Nafaszerowane do granic możliwości małe plastikowe skrzynki, wyglądają z pozoru ciekawie, ale ich fascynacja kończy się na parametrach oferty. Problemem są bieżące aktualizacje i bieżąca pomoc supportu. Zdarza się, że któregoś dnia powita Cię niemiły komunikat ANDROID DAMAGE z przewróconym zielonym ludzikiem. Udajesz się wówczas do sprzedawcy, aby pomógł rozwiązać Twój problem i niestety zastajesz rozłożone ręce. Niestety o obsłudze technicznej nikt nie słyszał, gwarancja to również wielokrotnie fikcja.

Jeżeli myślałeś, że złapałeś Pana Boga za nogi kupując ultra-wypasiony BOX w cenie 199zł, to muszę Cię zmartwić – większość z nich jest nic nie warta. Wystrzegaj się zakupów Smart TV BOX NO NAME. Sami wielokrotnie nabieraliśmy się na super tanie urządzenia o świetnych parametrach. Jeśli tylko padło oprogramowanie, to szkoda była połowiczna. Natomiast 3 na 10 takich urządzeń padało już w ciągu pierwszych 3 miesięcy użytkowania całkowicie. Problemem są podrabiane i często słabej jakości podzespoły, które na papierze wyglądają świetnie, ale w rzeczywistości są skazane na krótką żywotność.

Jeden model boxa, może wyprodukować kilka fabryk w Chinach, licytując się ceną. Za ceną oczywiście idzie coraz niższa jakość, do czasu aż powstanie nowy procesor, na którego sfabrykowaniu będzie można znowu trochę zarobić. Nasz rynek niestety zalany jest głównie takimi sprzętami. Szczególną uwagę zwracajmy na brak marki, a oznaczenia typu M9++ M96+, H96+, T8+ itd. Są to często nazwy zapożyczane od topowych producentów, aby nawiązać do ich modeli. Niestety na rynku zdarzają się również podrabiane urządzenia więc jeśli dokonujesz zakupu, zawsze rób to u głównego dystrybutora.  Zanim kupisz, pomyśl.

Takiego problemu nie mają oczywiście topowe marki, gdyż ich urządzenia składane są tylko na oryginalnych podzespołach. Firmy te dbają również o bieżące aktualizacje softu i aplikacji. Bardzo często procesy te są zautomatyzowane i nawet nie wiemy, kiedy w naszym urządzeniu producent zadbał o poprawę wydajności czy aktualizację aplikacji. Takie urządzenia mają również dostęp do obsługi technicznej, która w przypadku jakichkolwiek problemów działa błyskawicznie. Do topowych marek na naszym rynku należą m.in. Zoomtak, HiMedia czy Minix.

Obecnie nasza firma jest dystrybutorem marki Zoomtak na Polskę i jako jedyni posiadamy autoryzację. Dzięki temu, możemy na każdy Box udzielić 30-miesięcznej gwarancji i pełnego wsparcia technicznego. Aktualna oferta i najnowsze urządzenia dostępne są oczywiście na naszej stronie www.mgmplay.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *