Jak rozdzielić sygnał HDMI ?

Jak rozdzielić, rozprowadzić sygnał z gniazda HDMI ?

Schemat połączenia Splitter HDMI 1x2
Bardzo często potrzebujemy rozdzielić sygnał HDMI  jednego z naszych urządzeń na 2 lub więcej TV HD. Z pomocą przychodzą nam różnego typu rozdzielacze sygnałowe gdzie sygnał jest dystrybuowany najczęściej na 2,4,8,16,32 wyświetlacze w tym samym czasie. Jakiego rozwiązania zatem szukamy ? Odpowiedź jest prosta:

Splitter HDMI to nic innego, jak aktywny rozdzielacz sygnału HDMI, umożliwiający podłączenie jednego urządzenia źródłowego np. Komputera, DVD, Dekodera do kilku wyświetlaczy np. TV, Projektorów czy Monitorów. Upraszczając: sygnał z nadajnika  np. DVD będzie powielony na kilku odbiornikach np. dwóch telewizorach. Zatem w tym samym czasie możemy mieć ten sam sygnał na kilku, a nawet kilkunastu ekranach jednocześnie, efekt użycia splittera hdmi możemy zaobserwować np. w dużych marketach RTV lub barach, gdzie na wielu telewizorach obserwujemy ten sam obraz.

Schemat podłaczenia splitter 1x8 2.0 hdmi

W domowych warunkach rozdzielacz znajduje zastosowanie przy podłączaniu nadajników satelitarnych do telewizorów lub projektorów znajdujących się w sąsiednich pomieszczeniach. Często pada pytanie: czy splitter hdmi może zastąpić usługę „Multiroom”. Różnica polega na tym, iż splitter tylko powiela sygnał i w tym samym momencie możemy wyświetlać tylko jeden sygnał,  multiroom natomiast korzysta najczęściej z dwóch niezależnych dekoderów, co niestety wiąże się z comiesięcznymi opłatami za dodatkowy tuner.

Są na rynku dostępne również splittery z funkcją IR, co połowicznie może pomóc w sterowaniu urządzeniem nadawczym. Jak to działa ?  Nadajnik IR instalowany jest przy źródle IR. Odbiornik IR montowany jest w pobliżu wyświetlacza oddalonego od urządzenia nadającego sygnał ( np. w drugim pokoju), dzięki czemu możemy operować pilotem nawet, gdy urządzenie jest niewidoczne.

O czym należy pamiętać wybierając Splitter HDMI ?

Obsługa HDCP: nadal na rynku wiele urządzeń obsługuje starą wersję protokołu lub w ogóle nie obsługuje HDCP. Jak wiadomo takie urządzenia będą miał problem z przesłaniem jakiegokolwiek sygnału.

Splitter musi być aktywny: nie dajmy się nabrać na rozdzielacze za kilka złotych w postaci „adaptera/kostki” rozdzielającej, większość urządzeń nie będzie pracowała z tym „wynalazkiem”.

Wersja HDMI: jeżeli potrzebujemy przesłać sygnał jedynie Full HD, wystarczy nam ver.1.3a-b, do obsługi 4k/30Hz musimy poszukiwać splittera ver. 1.4 lub z zaktualizowanym chipsetem do obsługi 4K. Obecnie na rynku dostępne są także splittery HDMI w wersji 2.0, pozwalające na obsługę pełnego formatu 4K/60HZ oraz wyposażone w obsługę protokołu HDCP 2.2.

Chipset: istnieje wiele podobnych, czasem bliźniaczych urządzeń, które niestety są często wykonane niedbale, a także nierzadko pozbawione pełnej funkcjonalności – dlatego warto prześledzić pełną specyfikację urządzania przed zakupem jeżeli wydaje się zbyt tanie porównując do droższej wersji.

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką ofertę sprawdzonych splitterów począwszy od wersji HDMI 1.3, aż do HDMI 2.0. 

10 przemyśleń nt. „Jak rozdzielić sygnał HDMI ?”

 1. dzień dobry. Sory nie wszystko rozómię z tym spliterem ,odległość między dekoderem tv cyfrowej,a drugim telewizorem wynosi 8 m
  jak to podłączyć ,czy na długim kablu hdmi czy bezprzewodowo.
  posiadam dwa tv 55cali Sony smart android 4 k i samsung 32 cale
  ful hd jeśli można prosił by o pomoc i podpowieć . Czy znajduje się schemat podłączenia przy zakupie splitera.pozdrawiam z Gdyni.

  1. Połączenia przewodowe zawsze są stabilniejsze. Najlepiej użyć przewodów hdmi + Splitter. Dekoder krótkim kablem do Splittera na wejście i na wyjściu splittera 2 kable hdmi do obu TV.

 2. Czy taki spliter może być podłączony do laptopa? mam jedno wyjście HDMI a potrzebuje mieć podłaczone dwa dodatkowe monitory (jestem programistą- wyższa koniecznośc jeden dodatkowy monitor nie załatwia sprawy). czy jeżeli podłącze ten spliter to laptop powinien wykryć 3 monitor?

 3. Zakupiłem już dwa różne Rozdzielacze sygnału HDMI i podłączyłem do dekodera Orange a z drugiej strony sygnał idzie na dwa TV gdzie ma być ten sam program na obu równoległych TV lub tylko jednym. Niestety to nie działa. Zjawisko zaniku sygnału jest już w momencie kiedy poprawnie dział jeden TV i wystarczy wpiąć drugi kabel HDMI (nawet wtedy kiedy nie jest on jeszcze wpięty do drugiego TV). Doświadczenia robiłem podpinając w różnych konfiguracjach 3 różne kable HDMI, różne TV a nawet u mojego znajomego w innym mieszkaniu na innym dekoderze UPC. Wynik negatywny był zawsze taki sam całkowity zanik sygnału TV. Rozdzielacz działa poprawnie kiedy jest do niego wpięty tylko jeden kabel HDMI – no ale wtedy nie ma podziały sygnału i jest on niepotrzebny. Proszę poradę czy to jest wina rozdziela czy też dekoder ma jakąś blokadę przeciwko podziałowi sygnału – czy da się to obejść.

 4. Mam problem z adapterem.
  W jednostce stacjonarnej mam jedno wyjście HDMI i jedno VGA. Mam dwa monitory i projektor. Próbowałem rozdysponować sygnał HDMI adaperem z jednego gniazda na kompie na rzutnik i jeden monitor. Drugi monitor VGA. Niestety nie działa 🙁

  1. VGA i HDMI to nie są te same sygnały. W tym przypadku nalezy wyposażyć się w konwerter sygnału VGA HDMI.

 5. Mam problem ze splitterem HDMI. To juz drugi zakup i wciaz gubi sygnał. Mam podłączony go po aplituner Denon i rozdziela sygnał na TV i projektor. Po przełączeniu na radio internetowe ma problem z dostrojeniem się do 576 a na telewizorze co jakiś czas sygnał zanika i snieży przez 4 sekundy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *