Jak zmienić sygnał cyfrowy na analogowy i odwrotnie ?

Zamiana, przetworzenie cyfrowego sygnału audio do sygnału analogowego.

podlaczycsluchawkidotv

Wiele osób zadaje nam często pytanie: „w jaki sposób podłączyć nowy telewizor, dekoder czy DVD do starszego typu amplitunera czy wzmacniacza?”. Odpowiedź wbrew pozorom jest banalnie prosta, wystarczy użyć przetwornika typu DAC lub gdy chcemy to zrobić w odwrotnym kierunku, to wówczas przetwornika typu ADC zwanych powszechnie konwerterami. Najprostsze odmiany tych urządzeń, to nieskomplikowane urządzenia, do których wystarczy podłączyć 2 przewody tj. cyfrowy typu Toslink lub Coaxial oraz przewód 2 kanałowy z reguły podwójny RCA ( 2xcinch ).

Przykładowy schemat połączenia urządzeń za pomocą konwertera DAC:
Schemat konwertera DAC Digital do Analog

Kiedy wiemy już czego szukać, zabieramy się do poszukiwań w sklepach internetowych, tudzież portalach aukcyjnych za naszym upragnionym rozwiązaniem i tu naszym oczom ukazuje się setki ofert podobnych urządzeń w rozproszonym przedziale cenowym. Obecnie rynek zalały konwertery wszelakiej maści, jednak nie zawsze najwyższej jakości, ale skoro degradujemy już dźwięk do postaci cyfrowej to na pewno chcielibyśmy zachować maksymalnie wysoką jakość przetwarzanego sygnału audio.

Najpopularniejszy model możemy zakupić już za 60-70zł, zaś najbardziej zaawansowane i rozbudowane konwertery to nawet kilkanaście tysięcy zł. Pułapka jak zwykle może czekać w najniższym przedziale cenowym. Często konwerter z zewnątrz wygląda solidnie i ma bliźniaczą obudowę np do oferowanego w naszej ofercie modelu KD4. Okazać się jednak może, że chipset jest marnej jakości, a osadzenie gniazd pozostawia wiele do życzenia. Nie jest to regułą, ale należy być bardzo czujnym i najlepiej sprawdzić wcześniej opinie o produkcie.

Ceny przetworników analogowo-cyfrowych zależą oczywiście od jakości chipsetu, parametrów urządzenia i funkcjonalności. Warto również zwrócić uwagę na jakość przewodów sygnałowych. Jeżeli jest to możliwe warto zastosować krótkie przewody, aby uniknąć dodatkowej utraty jakości. Jeśli już musimy użyć dłuższych przewodów, optymalnym  rozwiązaniem będzie zastosowanie dłuższego przewodu po stronie „cyfrowej”.

Dzięki prostemu przetwornikowi  możemy nadal wykorzystywać swój  aktualnie posiadany sprzęt wspólnie z urządzeniami nowej generacji, w których producent zapomniał o poczciwym złączu analogowym mającym wciąż swoich zwolenników w grupie amatorów dobrych dźwięków.

W naszej ofercie znajdą zarówno Państwo standardowe konwertery sygnałowe dla pojedyńczych połączeń, jak również bardziej rozbudowane konwertery umożliwiające podłączenie np. 4 urządzeń jednocześnie do jednego konwertera z funkcją switcha SPDiF. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *