kamere ip

Jaką kamerę IP wybrać? Zewnętrzne i wewnętrzne kamery wifi

Wybieramy bezprzewodową kamerę IP

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to z pewnością zamierzasz zakupić kamerę IP. Świetnie. Podpowiemy Ci, jakimi kryteriami należy się kierować podczas zakupu, jakie funkcje będą przydatne podczas codziennego użytkowania oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie żałować swojego wyboru.

Na co zwrócić baczną uwagę podczas zakupu kamery IP?

Dosyć nietypowo zaczniemy dziś od końca, czyli odpowiemy na pytanie, na co musimy uważać wyboru kamer IP? Przede wszystkim na rankingi tworzone w internecie. Jeden na 10 rankingów jest niezależny reszta to sponsorowane artykuły, które mają na celu sprzedaż danego produktu. Druga sprawa to cena. Jeśli wydaje Ci się, że możesz kupić kamerę z przetwornikiem FULL HD i tysiącem innych funkcji za 99zł na popularnym serwisie aukcyjnym, to możesz się nieźle zdziwić.

Nagminnie w ofertach pojawiają się super-wypasione kamery za grosze, gdzie przedstawiany jest rzekomo obraz wyłapany przez kamerę. Niestety większość tych obrazków lub filmów poglądowych było tworzone przez inne urządzenia lub zostało mocno podrasowane w programach graficznych. Jeżeli spodziewasz się po takich kamerach obrazu 1:1 który na co dzień widzisz na obrazie swojego telewizora, oglądając kanał w wersji HD, to raczej mocno się zawiedziesz.

Wydawać by się mogło, że przetwornik rejestrujący obraz w jakości FULL HD będzie oferował za każdym razem tą samą jakość. Niestety tanie podzespoły używane w większości niskobudżetowych egzemplarzy, oferują czasem jakość niewiele lepszą, niż rozdzielczość VGA. Musimy zatem sięgnąć nieco głębiej do parametrów, aby być pewnym, że nie kupujemy bubla.

Kamera wewnętrzna czy zewnętrzna?

Pierwszy parametr, który bierzemy pod uwagę, to miejsce użytkowania kamery. Jeżeli kamera ma być zamontowana na zewnątrz, to koniecznie sprawdź szczelność kamery, temperatury w których kamera może pracować oraz wskaźnik wilgotności. Bezpieczna klasa szczelności to IP66, chociaż wciąż na rynku jest wiele kamer o niższych parametrach. Temperatura zależy od miejsca montażu, ale warto wybierać te kamery, które pracują w warunkach od -10 do +40 stopni lub wyższym zakresie. Wilgotność powinna się mieścić w widełkach 20~95% RH.

Kamery wewnętrzne są natomiast przygotowane do pracy w warunkach pokojowych, lecz większość kamer bez trudu poradzi sobie również w zewnętrznych nieocieplanych miejscach jak np. hala, magazyn itp. Należy jednak w tym wypadku również sprawdzić w/w parametry.

Przetwornik w kamerach IP

Nazywany jest często sercem kamery. Głównie dzielą się na przetworniki typu CMOS (najczęściej używane w kamerach IP) oraz CCD. CMOS jest dużo lepszym rozwiązaniem przy użytkowaniu w dzień oraz przy dobrym oświetleniu w nocy. Natomiast przy całkowitym zaciemnieniu lepiej sprawują się przetworniki CCD. Jeżeli kamera jest wyposażona w dobre diody LED, to kamera z przetwornikiem CMOS nie będzie wiele odstawała od CCD.

Ważniejszym, jak nie najistotniejszym czynnikiem jest rozmiar. Zwykle spotykamy kamery o rozmiarach przetwornika 1/4 – 1/2. W tym wypadku im mniejsza wartość tym lepiej. Zatem naszym celem w tym wypadku będzie szukanie kamer z przetwornikiem o wartości zbliżonej do 1/2.

Kolejnym wskaźnikiem jest oczywiście wielkość rozdzielczości i MPX. W tym wypadku im wyższy wskaźnik tym lepiej. Na chwilę obecną minimalną wartością stają się kamery o rozdzielczości FULL HD 1920×1080 2MPX. Zapewniają one wysoką jakość obrazu. Matryca odpowiada również za ostrość, odwzorowanie kolorów w dzień i w nocy.

DSP – przetwarzanie

W dużym skrócie DSP jest odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu. Jest częścią składową funkcji WDR (szeroki zakres dynamiki), która pracuje w oparciu o 2 technologie: CMOS+DSP oraz CCD+DSP. W kamerach IP najczęściej wykorzystujemy technologię CMOS+DSP. Zakres dynamiki może w tym wypadku osiągnąć do 120dB. Takie rozwiązanie jest po prostu bardziej uniwersalne.

Czułość kamery (LUX)

Określana parametrem LUX – im mniejsza wartość tym lepiej. Topowe kamery będą miały oznaczenie „0”. I taki parametr powinien być naszym celem.

Kodowanie H.264

Mało kto zwraca uwagę na ten parametr podczas zakupu, a to właśnie kodowanie wpływa na finalną jakość obrazu. To nowa technologia, która powoli wypiera starsze formaty (MPEG-2, MPEG-4), które wciąż spotykamy w niektórych kamerach IP. Koniecznie zatem zwróć uwagę na standard kodowania Twojej kamery.

Pozostałe istotne funkcje kamer IP

Jest jeszcze kilka elementów, które mogą mieć wpływ na wybór kamery IP, ale nie są głównymi czynnikami determinującymi o jakości obrazu. Oczywiście marketingowcy bardzo często eksponują właśnie te wartości, maskując podstawowe parametry kamery, które w głównej mierze odpowiadają za jakość tego, co zobaczymy finalnie na ekranie. Opiszę je w skrócie poniżej:

ONVIF – technologia umożliwiająca podłączenie, synchronizację naszych kamer z innymi kamerami lub rejestratorami. Jeżeli planujesz poszerzenie swojej sieci monitoringu, to ważne, aby Twoja kamera wspierała tą technologię.

Detekcja ruchu/alarm – praktycznie wszystkie kamery IP wyposażone są w te funkcje. Niestety nie zawsze działają one prawidłowo, dlatego warto poszukać wcześniej opinii w sieci na temat działania detekcji/alarmu.

Karta Pamięci – slot karty pamięci jest bardzo użytecznym rozwiązaniem. Pozwala rejestrować obraz w pętli przez 24h na dobę, dzięki czemu mamy natychmiast możliwość poglądu mobilnie ostatnio zarejestrowanych zdarzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na pojemność karty, którą możemy zamontować w kamerze. W grę wchodzą jedynie sloty 64-128GB, ze względu na fakt, iż pliki nagrywane w dużych rozdzielczościach zajmują sporo miejsca. Przy maksymalnych parametrach może to być jedynie 12h, po czym obraz będzie nadpisywany.

Obrotowa głowica – zarówno w kamerach zewnętrznych, jak i wewnętrznych możemy otrzymać modele z ruchomą głowicą, sterowaną z poziomu komputera czy telefonu. W każdym momencie możemy zmienić kąt widzenia w poziomie i pionie. Większość kamer posiada duży kąt regulacji, dlatego nie ma sensu się licytować czy kamera ma kąt 270 czy 350 stopni. Ciekawym rozwiązaniem w kamerach bez ruchomej głowicy są natomiast kamery z obiektywem FISHEYE (rybie oko). Stały kąt widzenia do 180 stopni ułatwia stały monitoring na dużych przestrzeniach.

Funkcja audio – wiele kamer ma wbudowany głośnik i mikrofon, co umożliwia komunikację audio, ale również wykorzystanie kamer IP, jako elektronicznej niani. Niestety zminiaturyzowane komponenty nie prezentują jakości topowych produktów JBL, więc nie mamy co liczyć na używanie jej zamiennie z komunikatorem SKYPE. Jednak jako Elektroniczna Niania sprawują się idealnie.

I jeszcze słówko…

Montaż kamery – kamerę IP możemy zamontować w dowolnym miejscu. Zwykle kamery umożliwiają również montaż w pionie i poziomie, jednak kamery musza posiadać odpowiednie funkcje obrazu w celu jego dostosowania. Na wszelki wypadek upewnij się, czy kamera w menu posiada możliwość odbicia i lustra.

Inne funkcje – aplikacje i oprogramowania do kamer posiadają również szereg innych funkcji jak, ustawienia obrazu, automatyzację zapisu dedykowaną lub czasową, zapis na FTP, różne efekty i inne opcje, które mogą spodobać się wielu potencjalnym kupującym, jednak zanim zachłyśniemy się tzw „bajerem” – wybierając kamerę ip zawsze zaczynajmy od sprawdzenia podstawowych parametrów, bo to one będą odpowiadały za jakość naszego monitoringu. 

Marka FEGOM stosuje w swoich kamerach komponenty najwyższej jakości topowych producentów takich jak: SONY czy HiSilicon. Wyposażamy w monitoring wiele instytucji i prywatnych użytkowników. Wciąż ulepszamy swoje produkty, aby zaspokoić nawet najbardziej wymagających klientów.

Potrzebujesz niezawodną kamerę IP?

Sprawdź naszą ofertę 

Wyłączny dystrybutor: www.mgmplay.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *