Coaxial Optyczny

Kabel optyczny i coaxialny różnice i zastosowanie

Do czego służy kabel optyczny oraz kabel typu coaxial? 

Pomimo, iż przewody zarówno toslink i coaxial przesyłają sygnał cyfrowy, bardzo często są ze sobą mylone lub nie do końca rozumiemy zasady ich działania.

Przewody do połączeń cyfrowych audio dzielą się na dwie główne kategorie:

1. Kable optyczne z wtykami typu Toslink oraz mini Toslink

2. Kable Coaxialne z wtykami typu RCA potocznie „Cinch”

 

Przykładowe zdjęcie gniazd:

toslinkcoaxial

 

Najczęstsze oznaczenia gniazd cyfrowych audio: SPDiF, Coaxial, Optical, Digital, Toslink

 

Kabel optyczny – do transmisji wykorzystuje impulsy światła czerwonego przekazywane światłowodem zwykle o średnicy 1mm. Impulsy owego światła możemy ujrzeć podpinając przewód do wyjścia typu Toslink ( SPDiF ) np w Telewizorze, a wówczas na drugim końcu przewodu pojawi się wiązka światła przetransportowana włóknem światłowodowym, najczęściej wykonanym z tworzywa sztucznego lub szkła.

Zaletą takiego rozwiązania jest odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz bezstratny przesył sygnału na długich dystansach. Do plusów należy także zaliczyć niską tłumienność oraz brak różnic potencjałów.

Wadą natomiast może być większa podatność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, aczkolwiek solidnie wykonany przewód może znacząco zniwelować podatność na złamania światłowodu.

Istnieje również druga wersja złącza Toslink nazwana umownie złączem Mini Toslink,która powstała na bazie złącza Jack (3,5mm miniJack), często mylony ze standardowym złączem słuchawkowym.

Gniazda mini Toslink najczęściej stosowane są w mobilnych urządzeniach ze względu na mniejszy wymiar od standardowego złącza, chociaż w ostatnim czasie producenci równie chętnie stosują miniToslink w najpopularniejszych sprzętach RTV domowego użytku jak TV, Dekodery, Systemy kina domowego itp.

Przykładowy przewód wyposażony we wtyki typu Toslink oraz Mini Toslink:

Kabel toslink optyczny - mini Toslink Jack

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabel coaxialny – transmisja w tym wypadku odbywa się za pomocą kabla koncentrycznego (inaczej współosiowego), a zatem w odróżnieniu do przewodów optycznych, sygnał ma postać elektryczną.

Złącze coaxialne zbudowane jest (zaczynając od wewnętrznej warstwy) z: przewodnika elektrycznego najczęściej wykonanego z miedzi, następnie izolacji wewnętrznej oddzielającej główny przewodnik od ekranu.

Trzecia warstwa to wspomniany ekran wykonany z folii aluminiowej lub oplotu miedzianego i na końcu warstwa którą widzimy na zewnątrz czyli izolacja. Kabel zakończony jest wtykami RCA (cinch patrz zdj. tytułowe).

W tym miejscu należy także krótko wspomnieć o różnicy pomiędzy kablami coaxialnymi (75Ohm), a kablami „analogowymi”. Oba kable posiadają taki sam rodzaj wtyków tj. RCA/Cinch, więc są często mylone ze sobą.

Kable coaxialne będą zatem znajdowały zastosowanie w połączeniach cyfrowych (co nie wyklucza możliwości użycia przy analogowej transmisji).  Kable o standardowym przekroju będą używane do analogowych połączeń audio video (najczęściej spotykane to 2xrca audio lewy/prawy lub 3xrca audio lewy/prawy+video).

 

Na koniec odwieczne pytanie: który kabel wybrać ? Coaxial czy Toslink ?

Nie ma sensu zagłębiać się w miliony opinii „ekspertów”. Jeśli nasz sprzęt dysponuje zarówno gniazdami coaxial jak i toslink kierujmy się dystansem jaki musi pokonać sygnał. Umownie możemy przyjąć, że do 2-3m dobrze wykonany coaxial będzie lepszym wyborem, a od 2-3m w górę stosujmy przewody optyczne.

Nie zapominajmy również o kablach HDMI stosowanych także w połączeniach cyfrowych audio i niezbędnych przy odtwarzaniu formatów HD.

 

W naszym sklepie znajdą Państwo zarówno kable COAXIAL jak i TOSLINK .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *